SAD Usko Gubi Od Brazila U Finalu Kupa Konfederacija - Matador Network

Image
Image
Image
Image

Prodavač prodaje brazilske zastave uoči nedjeljnog finala. - Foto: Axel Buhrmann / igrana fotografija: fabianoofficial.com

SAD nastupaju, ali ne mogu dostaviti "probu odijevanja" za Svjetski kup.

SAD su NERROWLY izgubili od Brazila u nedjelju u finalu Kupa konfederacija u Johannesburgu, nakon povratka u drugom poluvremenu, koji je petostrukim svjetskim prvacima porastao na pobjedi od 3-2.

Za Brazil je pobjeda bila očekivani rezultat u neporaženom maršu koji je uključivao pobjedu 3-0 nad SAD-om tijekom grupne igre.

Za SAD je to bio kraj malo vjerojatnog trčanja na turniru, istaknutog pobjedom u srijedu nad Španjolskom broj 1 koji se plasira. Unatoč razočaravajućem gubitku, drugoplasirani plasman najbolji je ikad za mušku momčad SAD-a u FIFA-inom natjecanju.

"Osjećaj je mješavina velikog razočaranja, ali i velikog ponosa", rekao je glavni američki trener Bob Bradley.

Američki muškarci prošli su u poluvremenu zapanjujućih 2-0. Clint Dempsey postigao je prvi pogodak u 10. minuti, volio je u križ Jonathana Spektora za svoj treći pogodak turnira. 17 minuta kasnije Charlie Davies poslao je nizak križ iza brazilske obrane Landonu Donovanu, koji je završio nisko i teško. U međuvremenu, zvjezdanih 45 minuta golom Tima Howarda držao je Brazilce bez bodova.

Ovo je bio trenutak za uživanje u povijesti američkog nogometa. Kad je Španjolska već pobijeđena, činilo se da će SAD uskoro postići Čudo na travi.

Image
Image

Nije trebalo puno vremena da se Brazil vrati. 38 sekundi u drugom poluvremenu Luis Fabiano postigao je udarac koji je ostao zaslijepljeni Howard bez šanse. 15 minuta kasnije SAD je poštedio gol glavom Kaka koja je jasno prešla gol-liniju prije nego što ju je Howard probio.

Propušteni poziv nije iznenadio Brazil, a oni su ustrajali u neprestanom pritisku na obje strane terena. Unatoč nekoliko odličnih šuta Howarda i američke obrane, presjek Kaka na kraju se probio do Fabianoa koji ga je glavom poslao u vodstvo za izjednačenje.

Do pobjede je došao 10 minuta kasnije, kada je brazilski kapetan Lucio zabio iz kornera.

Čak i uz razočaranje odustajanja od vodstva od 2-0, muškarci u SAD-u mogu visoko držati glave dok prelaze u julijski CONCACAF Gold Cup i sljedeći dio kvalifikacija za Svjetski kup. Ovo je američka momčad koja je na veliki način predstavljala sebe i CONCACAF svladavši Španjolsku i odradila utakmicu finala.

Možda bi bilo vrijedno uputiti se prema Južnoj Africi 2010. godine: ako je prošli tjedan pokazatelj, američka momčad možda će napokon biti spremna napraviti buku u Svjetskom kupu.