Vijesti

Image
Image

Kad se dogodi tragedija, teško je preusmjeriti našu pozornost drugdje. Tugujemo zbog gubitka onih do kojih nam je stalo, podržavamo ozlijeđene kroz njihov oporavak. Borimo se sa svojim emocijama - ljutnjom, zbunjenošću, mržnjom, tugom - u potrazi za odgovorima koji možda čak i nemaju smisla. Svi su ti osjećaji prirodni, a mi se s njima suočavamo na različite načine.

Ali trebamo uzeti i trenutak da proslavimo one koji su trčali u Bostonskom maratonu - tisuće ljudi koji su se tijekom godine trenirali da bi se natjecali u jednoj od najznačajnijih svjetskih utrka.

Bostonski maraton je proslava atletizma, odlučnosti i tradicije („Ponedjeljak maratona“odvija se svakog travnja od 1897.). Oni koji su se kvalificirali i trčali su sportski uzori, nadahnjujući nas za vođenje zdravih, aktivnih stilova života.

Lelisa Desisa Benti. Osim što ima ozbiljno cool ime, 23-godišnji pobjednik Muške elitne divizije Bostonskog maratona završio je utrku za 2 sata, 10 minuta, 22 sekunde. Bio je to njegov drugi maraton ikad. Rođen je u Etiopiji i nije se ozbiljno bavio trčanjem sve dok nije bio dovoljno star da bi se preselio u Addis Abebu, gdje mu je karijera narasla. Benti je u kratkom vremenu dobio mnoga priznanja za trkačke trke, uključujući sedmo mjesto na Svjetskom prvenstvu u polumaratonu 2010. godine.

Rita Jeptoo. Jeptoo je veteranka iz Bostonskog maratona, jer je ovu utrku pobijedila prvi put kada je ikada nastupila 2006. Ponovno osvajanje naslova u ženskoj elitnoj diviziji sedam godina kasnije nije ništa posebno jer je pobjednica globalnog maratona u Stockholmu, Švedskoj i Milanu, Italija. Ali uspjeti u nekoliko polumaratona i biti u braku s trkačem na srednjoj stazi Noahom Busieneijem nije dovoljno - Jeptoo je također pleteni udarac.

Shalane Flanagan. Lokalni sportaš Flanagan srušio se kako bi osvojio četvrto mjesto na ovogodišnjem maratonu. Flanagan je osvojila brončanu medalju za žensko finale na 10000 metara tijekom Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine, postajući jedna od samo dvije Amerikanke koja je to ikad učinila. Ovo je bio njezin prvi Bostonski maraton, a uvjeren sam da će je bombaški napadi samo motivirati da postavi vodeću ulogu sljedeće godine.

Japanski igrač Hiroyuki Yamamoto nije prethodno znao o rasporedu utrke, osim čuo je da je to malo nizbrdo. Unatoč tome, zviždao je pokraj natjecatelja i ušao u sat vremena, 25 minuta, 32 sekunde, zauzevši prvo mjesto u diviziji za invalidska kolica.

Tatyana McFadden osvojila je žensku titulu za istu diviziju, dostignuće za koje će nadahnuti ostale koji žive sa spina bifidom. Unatoč svom teškom djetinjstvu kao siroče u Rusiji, u svom je životu postigla puno, uključujući i natjecanje kao najmlađa članica američke atletske i terenske ekipe na Paraolimpijskim igrama 2004. u dobi od 15 godina.

Imamo toliko toga za slaviti u svjetlu ove tragedije. Proslavite događaj koji okuplja ljude iz cijelog svijeta radi zajedničke svrhe. Proslavite pobjedu, pobjednike i kako "pobijediti" u svakom aspektu vašeg života. Proslavite ljude koji su riskirali svoje živote kako bi pomogli drugima 15. travnja 2013. i proslavite živote onih koje smo izgubili, unatoč tome koliko teško može izgledati.

Proslavite živote preživjelih koji će nastaviti bježati i ne dopustite da ih ništa zaustavi, čak ni osobu ili grupu ljudi koji su mislili da bi to nekako moglo biti moguće.